E-Bülten

Email Adresiniz :
Kaydet
Yeniliklerden haberdar olmak için...    

Cnc Router - Waterjet

 

 
 
CNC ROUTER :
Uluslar arası planda kendisini ispat etmiş firmaların ürünleri kullanılarak (SIEMENS – HSD) konfigürasyonu tamamlanan CNC ROUTER makinemiz, 6000x2200 ebatlarındaki çalışma alanı ile de oldukça iddialı bir konuma sahiptir.Güçlü motor sistemi ile yalnızca ahşap,mdf değil pleksi vb. ürünleride oldukça rahat kesebilen makinemiz büyük ebatlardaki kesimleride sorunsuz şekilde gerçekleştirebilmektedir. Otomatik uç değiştirme ünitesi ve vakum sistemide uygulamalara hız ve kalite kazandırmaktadır.
Makinemiz ayrıca,  klasik çizim ve dekupe işlemlerinin dışında 3 boyutlu (Kabartma) desenleride işleyebilmektedir.
 

WATERJET SU JETİ :

 Konfigürasyonu tarafımızdan gerçekleştirilen Waterjet makinemiz seçilen güçlü SUPERCHARGER leri sayesinde standartların üzerinde ki kalınlıklarda kesime ve sürate sahiptir.
Makinemizin özellikle DOUBLE HEAD (çift kesim başlığı) teknolojisine sahip olması kesim zamanını optimum faydalı hale getirmektedir.

Çalışma alanı büyüklüğü sayesinde de plaka halindeki mermer ve granitlerin kesimi mümkün olabilmektedir


WATERJET (SUJETİ) NEDİR?

Waterjet (Sujeti) kesme teknolojisi yeryüzündeki tüm malzemeler, 0.1mmden 120-160 mm kalınlığa kadar kesebilen bir yöntemdir.

Hassas kalibre edilmiş 0,12 - 1,1 mm çaplar arasında su-abrasiv karışımının çok yüksek hızla malzeme üzerine fışkırtılması ile meydana gelen hassas tahribat neticesi ortaya çıkan bir kesme işlemidir.


Sujeti (water-jet ) ; termik bir etki olmaması sayesinde , erimeyen veya yanmayanlar da dahil olmak üzere tüm malzemelerin kesilmesi mümkündür.

Titanyum , tungsten alaşımları , paslanmaz çelikler , karbonlu çelikler gibi sert metaller.

Aluminyum , bakır, pirinç , çinko , kurşun gibi yumuşak metaller.

Granit , mermer, seramik , cam , kurşun geçirmez , lamine camlar , ağaç , gibi inşaat ve dekorasyon sektörüne yönelik malzemeler.

Karbon , kevlar, kompozitler, kağıt , karton , deri , tekstil ürünleri ,conta malzemeleri, fleksiglas (pleksiglas ), polyester, polietilen levhalar, fiber, tüm plastik ve lastik türevleri waterjet (su jeti) ile kesilebilmektedir.

Waterjet ( Sujeti ) teknolojisinin önemli avantajları

Waterjet ( sujeti ) soğuk bir proses olması sayesinde , termik nedenlerden kaynaklanabilecek , yanma , damlacık oluşması (erime) , sertleşme şekil değiştirme gibi sorunlar olmayacaktır.
Laser ile kesilemeyecek farklı yanma veya erime sıcaklıklarına sahip malzeme çiftleri , sandviç malzemeler sujeti ile kesilebilir.
Malzeme yanması veya erimesi olmadığından , işlem sırasında hiçbir kimyasal kirlilik oluşmaz.
Bu avantajı sayesinde ,gaz emme , arıtma , filtrasyon gibi ek yatırıma gerek göstermez.
Kesim izi aralığının çok dar (max1,1mm) olması sayesinde malzeme kayıpları en aza indirilir.
Kesici unsur olan water-jet ( sujeti ) hüzme çapına bağlı olarak , çok dar ve keskin köşelerin işlenmesi (kesilmesi) mümkündür.
Diğer yöntemlerle kesilemeyecek petek dokulu tüm malzemeler , waterjet ( sujeti ) ile kesilebilir.
Waterjet ile kesilme kesitinde , alt veya üst tarafında çapak oluşmaz , böylelikle ek bir taşlama ,düzeltme işlemi gerekmez.
Erime veya yanma riski olmaması sayesinde çok ince malzemeler kesilebilir.
Ayni kesme donanımı ile hiçbir değişiklik yapmaksızın , yalnızca kesme hızlarını değiştirmek suretiyle bir malzemeden diğer malzemeye geçilebilir , böylelikle , özellikle fason amaçlı kesimde makine ve donanım ayar zamanları tamamen ortadan kaldırılmış olur.
Malzeme ile kesme ucu arasındaki toleransın nispeten büyük olması sayesinde özellikle üç boyutlu (hacimsel) kesimlerde , mesafe kontrol hatalarından oluşabilecek kesim düzgünsüzlükleri meydana gelmez.
Water-jet ( sujeti ) kesme teknolojisi , bu çok geniş çalışma ( kesme) spekturumuna karşın henüz çok yaygın bir kesme yöntemi değildir, ancak dünyadaki ve Türkiyedeki kullanımı hızla artmaktadır.
Mimari Sektörde Waterjet ( Sujeti )

Water-jet (sujeti ) in mermer, granit ,seramik söktöründeki kullanımı ; farklı renklerdeki plaka veya karoların istenen hertürlü formda kesilerek , içiçe ve yanyana , puzzle benzeri birleştirilmek suretiyle bir bütün haline getirilmesi şeklindedir.

Böylelikle , istenen hertürlü form ve desende , yer (zemin ) göbekleri, yer veya duvar bordürler, masa tablaları, lavabo veya mutfak tezgahı süslemeleri imal etmek mümkündür.

Her türlü malzemenin waterjet yöntemiyle kesilebiliyor olması sayesinde, metaller, doğal taşlar, cam , ahşap ve yapay malzemelerin birbiriyle kombine edilerek , alışılagelmiş mimari konseptlerin dışında üretimler , dolayısıyla tasarımlar yapmak mümkündür. Bu özellikleri ile de Waterjet mimarinin tüm alanlarında rahatça tasarım yapmayı mümkün kılmakta dolayısı ile mimari yaratıcılığın sınırlarını genişletmektedir.

Kategoriler